top of page

VAŠE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY MŮŽE VYŘEŠIT LYMFOTERAPIE
 
Mgr. Anežka Drápalová Physio Suchanek lymfaticka masaz


"Býváte unavení, snadno onemocníte, často vás bolí hlava, přibíráte na váze, otékají vám nohy a máte celulititu? To vše jsou projevy špatné funkce lymfatického systému. Tyto symptomy jsem často schopna odstranit díky lymfoterapii, tedy manuální lymfodrenáži."

Mgr. Anežka Drápalová

fyzioterapeutka

  

Proč má naše tělo lymfatický systém?


Součástí tohoto systému je tekutina zvaná lymfa (míza), lymfatické řečiště (lymfatické kapiláry, cévy a kmeny) a lymfatická tkáň (lymfatické uzliny, brzlík, slezina, mandle).


Každý den vyteče z malých pórů v tenkých stěnách vašich kapilár asi 20 litrů plazmy (tekutá část vaší krve). Představte si vodu prosakující z houby. Kam tato tekutina jde? Dodává kyslík a živiny do tkání pod každou kapilárou. Tkáně hladově absorbují všechny živiny a zanechávají za sebou odpad (jako dítě, které dojídá, ale zanechá za sebou hromadu lepkavých ubrousků).


Plazmě nevadí uklízet nepořádek – posbírá odpad a poté se vrátí do krevního oběhu stejným způsobem, jakým se dostala, a to tak, že proudí zpět póry ve stěnách kapilár. Každý den se vám tímto způsobem vrátí do krevního oběhu asi 17 litrů plazmy. Protože 20 litrů zpočátku vytékalo z kapilárních stěn, znamená to, že 3 litry se stále potulují v tkáních vašeho těla.


Proto máme lymfatický systém. Drobné lymfatické kapiláry zachycují zbývající tekutinu z tkání. Tekutina během své cesty změnila svůj název: nyní se místo plazmy nazývá lymfa. Lymfatické kapiláry přesunou lymfu do větších trubic nazývaných lymfatické cévy.

Tyto cévy udržují lymfu v pohybu, dokud nakonec nedosáhne jednoho ze dvou hlavních kanálů v horní části hrudníku. Říká se jim pravý lymfatický kanál a hrudní kanál. Spojují se do velkých žil nazývaných podklíčkové žíly a vyprazdňují do nich lymfu. Odtud se lymfa znovu dostává do krevního oběhu a může tak opět proudit tělem.


 

Funkce lymfatického systému


lymfatická masáž physio suchanek

  • Je velmi důležitou součástí imunitního systému. Lymfatické uzliny jsou mimo jiné tvořeny B-lymfocyty (typ bílé krvinky), které se při průniku patogenních (nebezpečných) mikroorganismů podílí na adekvátní reakci imunitního systému  

  • Hraje ústřední roli při příjmu tuků z potravy. Po absorpci přes střevní sliznici se mastné kyseliny spojí s bílkovinami, cholesterolem a dalšími složkami, které jsou pak transportovány do krevního řečiště lymfatickou cestou.

  • Sbírá přebytečnou tekutinu z tkání a vrací ji do krevního oběhu. Lymfatický systém vrací přebytečnou tekutinu a bílkoviny z tkání, které se nemohou vrátit krevními cévami. Tekutina se často shromažďuje v malých prostorech obklopujících buňky, známých jako intersticiální prostory. Malé lymfatické kapiláry spojují tyto prostory s lymfatickým systémem a návratem do krevního oběhu podporují zdravou hladinu tekutin v našem těle.


 

Proč je správná funkce lymfatického systému velmi důležitá?


Pokud lymfatický systém nefunguje správně, lymfa neodtéká systémem dál a hromadí se v tkáních. To má za následek otok – lymfedém, který vzniká především v oblasti paží či nohou. Postiženy však mohou být i tkáně hlavy a krku. Lymfedém může vést k omezení rozsahu pohybu, změnám barvy kůže, zvyšuje riziko infekčních onemocnění, v oblasti hlavy a krku může ovlivnit vidění a způsobit bolest uší nebo ucpaný nos.


Projevy špatné funkce lymfatického systému také souvisí s poruchou jeho funkce ve smyslu snížení obranyschopnosti, únavy, přibírání na váze v důsledku zadržování tekutiny, vyššího rizika vzniku celulitidy nebo častějších bolestí hlavy.


 

Jak na správnou funkci lymfatického systému?


Jednoznačně zdravý životní styl, vhodný jídelníček, dostatečný pitný režim a pohybová aktivita.


Mezi účinná řešení podpory funkce lymfatického systému patří také manuální lymfodrenáž. Tato neinvazivní jemná masážní technika obvykle využívá velmi malého tlaku a pumpovacích pohybů, prostřednictvím kterých stimuluje lymfatické cévy uložené těsně pod kůží. Díky tomu je umožněno naplnění cév hlubších a vytlačení lymfy směrem k uzlinám, a tak se může navrátit zpět do krevního oběhu. Ošetření se vždy zahajuje základním ošetřením krku; následuje ošetření spádových uzlin a dané lokality od centra k periferii.

 

Mezi hlavní benefity manuální lymfodrenáže patří:


1.       Posílení imunitního systému

2.       Zmírnění bolesti hlavy

3.       Prevence lymfedému

4.       Urychlení hojení po operaci

5.       Léčba kožních onemocnění zlepšením krevního oběhu

6.       Zmírnění příznaků z poruchy funkce zažívacího systému

7.       Zmírnění až odstranění celulitidy

8.       Zmírnění příznaků alergie


Na tuto službu se můžete objednat i k nám.


 LYMFATICKÁ MASÁŽ

Manuální lymfodrenáž


Objednejte se a pomůžeme i vám. 


Zdroje:


 Comments


bottom of page