top of page

ČT Dobré ráno | Hostem Bc. Jakub Suchánek | Téma: Nástup dětí do školy a skolióza


MLS laserová terapie fyzioterapie brno suchanek


Pozvali nás do pořadu České televize Dobré ráno 28.8.2024.

Na připravené otázky se nás moc neptali, tak je sepíšeme i s odpověďmi do tohoto článku.


Téma: Nástup dětí do školy a s tím spojené zatížení páteře. Řeč přišla i na skoliózu dětí.


Na otázky dpovídal Bc. Jakub Suchánek.



 

Co dělat, abychom děti hned zkraje školního roku nezatížili velkou brašnou nebo velkým batohem?

 

V prve řadě je potřeba dbát na optimální vývoj dítěte, dostatek vhodné pohybové aktivity a na správné držení těla. Samotné zatížení, pokud je přiměřené, rovnoměrné a krátkodobé, není problém. Problém nastává až v případě, že zatížíme děti s nesprávným držení těla.

 


Lze předejít tomu, aby návrat do školy neměl negativní dopad na páteř dítěte?

 

Určitě bych začal správným výběrem aktovky. Měla by mít ergonomicky tvarovaná záda, která kopírují anatomické zakřivení páteře, široké popruhy a aby byl obsah aktovky rovnoměrně rozložený. Pak by měli rodiče vést děti k tomu, aby aktovku nosily přes obě ramena.

To nejdůležitější ovšem je, aby rodiče vedli děti k pohybové aktivitě a sportu.

 


Může se na zdravém vývoji podílet nějakým způsobem i škola?

 

Napadá mě to, aby si děti nechávaly učebnice ve škole v nějaké skříňce nebo učebně. Aby v aktovkách nosily jen osobní věci, psací potřeby a případně sešity.

Dále by nemusela být tělesná výchova ve školách jen o vybíjené a fotbalu, ale o skutečné výchově. Aby se děti učily, jak pracovat se svým tělem a třeba i jak sedět v lavicích.

 


Jak a kdy vzniká skolióza páteře u dětí?

 

Skolióza může vzniknout v jakékoli fázi růstu dítěte, ale nejčastěji je to v období aktvního růstu v pubertě 8 – 15 let. Páteř rychle roste a může se začít křivit, pokud není dostatečně pevná a rovnoměrně zatěžována.

 

 

Jaká jsou aktuálně data u dětí, které mají vadu páteře?


Až 80% dětí a adolescentů mají nedostatečné držení těla a skolióza postihuje asi 3% dětí. Tento údaj se týká idiopatické skoliózy, což je nejběžnější typ skoliózy. Většina případů je mírná a nevyžaduje intenzivní léčbu. Přibližně 10 % z těchto dětí může potřebovat pomoc fyzioterapeuta nebo dokonce chirurgický zákrok kvůli zhoršujícímu se zakřivení páteře.

 


Může se stav v budoucnu zlepšit?

 

Vzhledem k tomu, že jsou děti stále méně vedeny k pohybové aktivitě a sportu, tráví více času hraním videoher, tak nevěřím že by se stav mohl zlepšit. Spíše naopak. Čekám generaci lidí s významnými bolestmi zad.

 

 

Co dělá s dětmi dlouhé sezení v lavicích?

 

Dlouhé sezení není vhodné pro nikoho a obzvláště ne pro děti v aktivním vývoji. Určitě to následně vyžaduje nějakou formu kompenzace.

 


Jak a čím jim pomoci srovnat záda a posilovat svaly ve škole i doma?

 

Existuje celá řada vhodných cviků a také nevhodných cviků. Základní princip je mít dostatečně posílené svaly, které pomáhají s držením páteře, jako je střed těla a záda. Dále také předcházet významnému zkracování svalů.

Nicméně, každé dítě je jiné a potřebuje individuální přístup. Proto je toto obtížné plně zajistit v rámci tělesné výchovy ve škole a pokud rodiče nemají nějaké fitness vzdělání, tak i doma.

Pokud chceme skutečně pohlídat zdravý vývoj dětského pohybového aparátu, tak je potřeba vyhledat specialistu.

 

 

Jak pomáhá sport jako prevence?

 

Dětem dnes obecně chybí dostatek pohybové aktivity. Proto je vedení ke sportu určitou formou prevence. U sportujících dětí bude výrazně nižší pravděpodobnost výskytu skoliózy.

Ovšem není sport, jako sport. Pokud se budeme bavit o jednostranných sportech, jako je například tenis nebo golf, tak budou děti potřebovat toto jednostranné zatížení kompenzovat, aby se vyhnuly případným problémům s pohybovým aparátem.

 


Jak školním dětem zajistit zdravý vývoj?

 

Na to je poměrně jednoduchá odpověď. Pokud jim jej nedokážeme zajistit doma, tak bych nespoléhal na sportovní kluby ani školu a pravidelně navštěvoval dětského fyzioterapeuta.

Díky pravidelným návštěvám dohlídne na zdravý vývoj a bude vám doporučovat ideální postup pro jeho zajištění.

 


Proč se první obtíže s páteří u dětí objeví během prvních dní školní docházky?

 

Ony se ani ne tak objeví, jako spíše projeví. Ty obtíže tam již mohly být a projeví se právě tím dlouhým sezením v lavicích a nošením nevhodně zvolené nebo těžké aktovky.

 

 

A může to poznat rodič pouhým okem?

 

Mírné zakřivení do 10% rodič většinou nerozpozná a většinou ani nepotřebuje léčbu, pokud se nezhoršuje.

Větší zakřivení však už rodič dokáže rozpoznat a v tom případě bych neváhal navštívit specialistu, aby se to nevyvinulo v hlubší problém nebo dokonce trvalé následky.


Skoliózu v dětství lze totiž většinou plně korigovat a předejít tak závažným problémům v dospělosti.



 





Comments


bottom of page